Postępy Fizyki 57 (6)

Tom

57

Zeszyt

6

Rok

2006
Postępy Fizyki 57 (6) 2006

W zeszycie, który leży przed Państwem, szczególnie polecamy obszerne opracowanie Janusza Zakrzewskiego o historii Konwersatorium Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego, które nosi obecnie imię Jerzego Pniewskiego. Jest rzeczą zadziwiającą, jak trudno było ustalić wiele faktów związanych z tym bodaj najważniejszym warszawskim konwersatorium fizycznym. Przykładem może być wystąpienie na nim amerykańskich astronautów z misji Apollo. Wszyscy, których pytaliśmy, pamiętali to wydarzenie i różne jego szczegóły, lecz jego daty nikt sobie nie przypominał. Uporczywe „śledztwo” przyniosło w końcu sukces, choć byliśmy już bliscy rezygnacji z dalszych poszukiwań. 

Tych z Państwa, którzy mogliby uzupełnić informacje zebrane przez Autora, zachęcamy w jego i swoim imieniu do nadesłania swoich uwag do naszej redakcji. Trochę to smutne, że ważne fakty z życia naszego środowiska tak szybko popadają w niepamięć. 

Wszystkim naszym wiernym Czytelnikom składamy serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne – samych sukcesów na polu nauki i powodzenia we wszelkich innych dziedzinach aktywności. 

Mirek Łukaszewski