Postępy Fizyki 54 (3)

Tom

54

Zeszyt

3

Rok

2003
Postępy Fizyki 54 (3) 2003

Tym razem nie jesteśmy w czarnej sukience - mimo że mała czarna jest dobra na wszystkie okazje - teraz proponujemy coś jaśniejszego. Ważniejsze jednak to, co w srodku. W tym zeszycie zamieszczamy interesujący artykuł Andrzeja Krasińskiego o kształtowaniu się pojęcia i teorii względności.Ciekawy, bo m.in. burzy niektóre mity. Polecamy też artykuł Manfreda Schroedera o rozpoznawaniu i syntezie mowy: Postępy w tej dziedzinie ułatwiają względnie normalne życie wielu niepełnosprawnym. Autor jest również mistrzem grafiki komputerowej, co można podziwiać na naszej okładce. 

Działalność, szczególnie związaną z Wrocławiem, Mieczysława Wolfkego, jednego z najwybitniejszych polskich fizyków, omawia artykuł wrocławianina, prof. Adama Kiejny. 

Już w drugim kolejnym zeszycie przedstawiamy sylwetki naszych kolegów, ktorzy ostatnio otrzymali tytuł profesora. Uważamy, że dobrze wiedzieć, kim są fizycy wchodzący do tego zaszczytnego grona. 

Pewnie zauważyli Państwo, że z Kroniki zniknęły notatki dotyczące PTF. Zniknęły z Kroniki, ale oczywiście nie z Postępów. Są w zeszycie, tylko rozrzucone na różnych stronicach. Odnajdą je Państwo łatwo, bo towarzyszy im logo naszego Towarzystwa. 

Żadne czasopismo nie może spełniać swego zadania bez kontaktu z Czytelnikami. Zechcijcie Państwo przekazywać Redakcji swoje uwagi o Postępach.

Barbara Wojtowicz