Postępy Fizyki 58 (4)

Tom

58

Zeszyt

4

Rok

2007
Postępy Fizyki 58 (4) 2007

Zachęcamy do lektury kolejnego zeszytu Postępów. Znajdą w nim Państwo obszerny artykuł Zbigniewa Jaworowskiego o entropii, źródłach energii i Czarnobylu. Autor z wielką swadą i zapałem przedstawia swój punkt widzenia na sprawy związane z ochroną środowiska i problemy energetyczne świata, odnoszące się w szczególności do energetyki jądrowej (tekst powstał w 20. rocznicę awarii w elektrowni czarnobylskiej). Być może nie zgodzimy się ze wszystkimi tezami Autora, lecz pozostaniemy chyba zgodni co do tego, że widok elektrowni jądrowej (jedną pokazujemy na okładce) powinien budzić nadzieję, a nie irracjonalny lęk. 

Pisaliśmy już o otrzymaniu w tym roku w toruńskim Laboratorium FAMO pierwszego polskiego kondensatu Bosego–Einsteina, a dziś przedstawiamy relację twórców tego sukcesu polskiej optyki o tym, jak do tego doszło i jak to się w szczegółach odbyło. Dziękujemy Autorom za szybkie przygotowanie tego tekstu. 

Zapraszamy też do lektury bardzo ciekawej rozmowy z profesorem Andrzejem Trautmanem, wybitnym warszawskim teoretykiem, o jego „pierwszych 50 latach na Hożej”. Warto ją uważnie przeczytać, by sobie jeszcze raz uprzytomnić, w jak skomplikowanych i zmiennych czasach przyszło żyć i działać nestorom dzisiejszej polskiej fizyki. 

Wydanie tego zeszytu zaplanowaliśmy tak, by ukazał się na krótko przed tegorocznym szczecińskim Zjazdem Fizyków Polskich. Tak więc do zobaczenia w Szczecinie, gdzie szczególnie polecamy – po kumotersku – wykłady naszych dzisiejszych autorów, Zbigniewa Jaworowskiego i Michała Zawady. 

Mirek Łukaszewski