Postępy Fizyki 58 (6)

Tom

58

Zeszyt

6

Rok

2007
Postępy Fizyki 58 (6) 2007

Tym razem spotykamy się zimą. Z różnych względów nie udało nam się wydać tego zeszytu przed Świętami i Nowym Rokiem, choć staraliśmy się o to, szykując zeszyt nieco bardziej niż zwykle różnorodny i „lekkostrawny”. 

Artykuły sensu stricto są w nim dwa – Eryka Wolarza o metamateriałach i Björna Trauzettela o grafenie. Niezbyt długie i niezbyt trudne, dotyczące nowych, ciekawych zagadnień fizyki, z którymi na pewno warto bliżej się zapoznać. 

Ponadto Stanisław Bednarek pisze o eksploratoriach fizycznych w Polsce, a Aneta Prymaka o powstającym w Warszawie Centrum Nauki Kopernik, które ma być profesjonalnym eksploratorium klasy europejskiej – fizyka znajdzie w nim niewątpliwie poczesne miejsce. Kopernik już działa, oferuje zainteresowanym objazdową wystawę „Eksperymentuj!”, a za dwa lata powinna być gotowa siedziba Centrum nad Wisłą. Czekamy, na pewno będzie warto tam bywać. 

Piszemy też o jubileuszach Jerzego Janika i Andrzeja Pękalskiego, wspominamy Jerzego Rogaczewskiego i Pierre-Gilles de Gennes’a, przedstawiamy recenzje kilku nowych podręczników, a Jerzy Kuczyński przekonuje nas, że warto znać się na magii. O tym, że warto – jak zwykle – zajrzeć do Kroniki, nie trzeba pewnie nikogo przekonywać. 

Zapraszamy do lektury. 

Mirek Łukaszewski