Postępy Fizyki 55 (2)

Tom

55

Zeszyt

2

Rok

2004
Postępy Fizyki 55 (2) 2004

Prestiżowe Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej s potocznie nazywane "polskimi noblami". Jesieni 2003 roku środowisko fizyków z satysfakcją przyjęło wiadomość, że jedną z nich przyznano Markowi Pfitznerowi z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego za odkrycie promieniotwórczości dwu protonowej. Zachęcam do przeczytania ciekawego tekstu prof Żylicza otwierającego ten zeszyt, a laureatowi gratuluję serdecznie tego wyróżnienia w imieniu całej redakcji. 

Z pewnością wszyscy Państwo z wielkim zainteresowaniem przeczytaj rozmowę z prof. Andrzejem Hrynkiewiczem, przeprowadzon przez grono jego uczniów. Jesteśmy bardzo wdzięczni Profesorowi, że zgodził się odpowiedzieć na ich pytania, a uczestnikom rozmowy dziękujemy za ich postawienie. Szczególnie serdeczne podziękowania przekazujemy Małgorzacie Nowinie Konopce, ktora włożyła tak wiele czasu i serca w zorganizowanie rozmowy oraz jej przygotowanie do druku. 

Polecam też ciekawy artykuł biograficzny o Albercie Michelsonie, napisany przez panów Tomasza i Szymona Kardasiów, jego dwóch krajan ze Strzel na. Autorom należy się duże uznanie za trud włożony w zebranie wielu mało u nas znanych informacji o tym "apostole światła" i atrakcyjnych fotografii. ­ 

Jerzy Gronkowski