Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna w Lizbonie

W dniach od 21 do 29 lipca w Lizbonie odbywały się zawody 49. Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej (IPhO 2018). Polskę w Portugalii reprezentowali: Łukasz Białas i Maciej Maruszczak z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, Tomasz Cheda i Wojciech Szymański z VI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu oraz Konrad Pawlik z I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie. Uczniowie zostali wyłonieni podczas 67. Olimpiady Fizycznej, której finał odbył się w kwietniu.
http://ipho2018.pt/content/delegations/poland

Na IPhO 2018 Maciej Maruszczak i Wojciech Szymański wywalczyli brązowy medal, a Łukasz Białas i Konrad Pawlik zdobyli wyróżnienie.

Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów przedmiotowych. Pierwsza edycja została zorganizowana 1967 roku w Warszawie, była wzorowana na polskiej Olimpiadzie Fizycznej. Pomysłodawcą konkursu był Czesław Ścisłowski – nauczyciel fizyki i pracownik akademicki. Początkowo w zmaganiach uczestniczyli tylko uczniowie z krajów Europy Środkowej. Celem Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej jest popularyzacja wiedzy z fizyki oraz nawiązywanie współpracy w środowisku osób związanych z nauczaniem tego przedmiotu. W zmaganiach uczestniczą laureaci zawodów organizowanych przez krajowe ministerstwo edukacji lub równoległą instytucję. Podczas konkursu uczniowie mierzą się zarówno z zadaniami teoretycznymi, jak i praktycznymi.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!